zobacz czym jest wzw typu a czyli żółtaczka na tej stronie najczęściej kupowanym sumplementem z witaminą c jest Rutinoscorbin 25mg

Łzawienie oczu, kichanie, katar, wysypka czy problemy z oddychaniem, mogą świadczyć o alergii na sierść zwierząt. Warto jednak pamiętać, że czynnikiem uczulającym nie jest sama sierść, a jedynie to, co się na niej znajduje. Alergenem jest zatem złuszczony naskórek, mocz bądź obecność śliny na sierści. Charakterystyczne dla alergii objawy mogą się pojawić zarówno w przypadku posiadania zwierzęcia, jak i przebywania w pomieszczeniu, w którym ono wcześniej przebywało.

Najczęściej diagnozowana jest alergia na sierść kotów, psów, gryzoni czy niektórych zwierząt gospodarskich. W niektórych przypadkach alergia może przyczynić się do rozwoju przewlekłego zapalenia zatok oraz astmy.
Diagnostyka alergii na sierść zwierząt polega na przeprowadzeniu testów alergicznych, dzięki którym można określić rodzaj czynnika uczulającego.

Najczęściej wykonuje się testy skórne. Wówczas wybrane alergeny zostają nałożone na skórę, po czym dokonuje się nakłucia skóry. W ten sposób możliwy jest kontakt alergenu z krwią. Jeżeli dojdzie do powstania zmian skórnych będzie to oznaczać, że dany związek wywołuje w organizmie reakcję alergiczną.

Leczenie alergii na sierść zwierząt polega na stosowaniu specjalnych leków przeciwalergicznych. Są to np. leki antyhistaminowe, kortykosteroidy czy preparaty obkurczające naczynia.