cholinki miód zdrowotny produkowany przez naszą firmę Zantac

Kot posiada kilka, silnych alergenów, jednak do najgroźniejszych zaliczane są te, które produkowane są w gruczołach ślinowych oraz łojowych. Alergeny z łoju mogą być przenoszone na różne części ciała kota. Nie wszystkie koty wykazują jednak wysokie właściwości uczulające. Prawdopodobnie jest to spowodowane różną ilością produkowanych alergenów.

Uważa się, że kocie alergeny zaliczają się do najsilniej uczulających. Zaobserwowano, że koty uczulają częściej, niż psy. Alergeny kota mogą wywoływać takie dolegliwości, jak atopowe zapalenie skóry, katar sienny, alergiczne zapalenie spojówek. Ponadto, ze względu na niewielkie rozmiary, bardzo łatwo unoszą się w powietrzu. W ten sposób mogą osadzać się zarówno na meblach, ubraniach czy materacu.

Większość alergików ogranicza przebywanie kotów w zamkniętych pomieszczeniach. Udowodniono jednak, że alergeny utrzymują się w mieszkaniu bardzo długo. Niekiedy nawet staranne sprzątanie nie jest wystarczające. Ze względu na to, że kocie alergeny mogą osadzać się na ubraniach, ich obecność można wykazać w miejscach, w których zwierzęta te nigdy nie przebywały. To powoduje, że praktycznie niemożliwe jest ich całkowite wyeliminowanie z otoczenia.