Niquitin - pastylki do ssania przeznaczone dla ludzi palących

Psy są jednymi z najchętniej kupowanych zwierząt domowych. Niestety, zwierzęta te mogą wywoływać silne reakcje uczuleniowe. Alergizujący jest przede wszystkim naskórek zwierzęcia. Wykazano, że zawiera on nawet kilkadziesiąt antygenów białkowych, które powodują alergię. Ponadto właściwości uczulające posiada także mocz, ślina, sierść oraz odchody psa.

Część lekarzy uważa, że nie ma bezpiecznej rasy psa. Uczulać mogą bowiem także rasy, które posiadają krótkie włosie. Wówczas ich najgroźniejszym alergenem jest naskórek. Na sierści psów z długim włosiem mogą się dodatkowo osadzać roztocza kurzu domowego czy pyłki roślin. Na ciele psa często znajdują się pozostałości po kosmetykach dla zwierząt, które mogą potęgować objawy alergiczne.

Do podstawowych objawów, które wskazują na alergię zalicza się katar sienny i zapalenie spojówek. Niekiedy powstaje wysypka lub obrzęk, które spowodowane są przez polizanie właściciela przez zwierzę. Chcąc uniknąć alergii na sierść psa, należy o niego odpowiednio zadbać. Właściwe odżywianie oraz opieka weterynaryjna może znacznie zmniejszyć łuszczenie naskórka, a tym samym ilość alergenów. Przed zakupem psa, warto tymczasowo przebywać w jego towarzystwie, ażeby sprawdzić reakcje organizmu na alergeny zwierzęce.